Co dělají včely - Květen

20.05.2024

Včely jsou v květnu jednou z nejvíce aktivních hmyzích skupin v přírodě. Květen je obdobím, kdy se začínají kvést květiny a včely mají obrovskou práci sbírat nektar a pyl pro výživu svého včelstva. Zde je několik věcí, které včely dělají v květnu:

  1. Sbírání nektaru: Včely hledají květiny, které obsahují nektar, sladkou tekutinu, která slouží jako hlavní zdroj potravy pro včely. Sbírání nektaru je velmi důležitou činností, protože ho včely následně přinášejí do úlu a přeměňují ho na med.

  2. Sbírání pylu: Včely sbírají pyl z květin a přenáší ho na své zadní nohy, kde si ho pečlivě utrhávají a ukládají. Pyl slouží jako zdroj bílkovin a dalších živin pro larvy v úlu.

  3. Stavba plástů: Včely v květnu intenzivně staví nové plásty do kterých ukládají med a pečou matičku.

  4. Krmení vajíček: Včely také krmí vajíčka, která nakladou do plástů, směsí pečivovin a medu.

  5. Ochrana včelstva: Včely v květnu intenzivně hlídají své úly a brání je proti případným vetřelcům, jako jsou vosy nebo medvědi.

  6. Mlčení mladých včel: Včely mlčení mladých včel, které se narodily v předchozích měsících a teď jsou ve fázi vylévání, krmení a vyvíjení v úlu.

Celkově je květen pro včely velmi pracovitým obdobím, kdy musí intenzivně pracovat na sbírání potravy a péči o včelstvo. Jejich práce je neocenitelná pro ekosystém, protože včely hrají klíčovou roli v opylování květin a zachování biodiverzity rostlin.jejich práci je tedy nutné si velmi cenit a chránit.