Co dělají včely - Březen

03.03.2024

Včelí kolonie jsou v březnu na začátku jara ve velmi důležité fázi svého života. Po zimním klidu se včely začínají probouzet a aktivněji se věnují svým povinnostem v úle. Zde je několik činností, které včely obvykle dělají v březnu:

  1. Hledání potravy - S příchodem jara začínají kvést první rostliny a včely se aktivně vydávají na lov nektaru a pylu. To je důležité pro to, aby kolonie mohla dorůst až k plné síle.

  2. Starání o vajíčka a larvy - Včelí matka, královna, začíná klást více vajíček a larvy začínají vylézat z vajíček. O tyto larvy se starají včely pracovnice, které je krmí a udržují teplé.

  3. Čištění úlu - V zimě se v úle hromadí odpadky a mrtvé včely, které je třeba ven vynést. Včely se proto v březnu aktivně starají o čištění úlu a odstranění veškerých zbytků.

  4. Opravy a úpravy úlu - Po zimě může být potřeba provést různé opravy a úpravy v úlu, aby bylo zajištěno, že všechny včely budou mít dostatek místa pro život a práci.

Včely jsou velmi organizované a dělají vše pro to, aby jejich kolonie fungovala co nejefektivněji. Březen je pro ně jedním z nejdůležitějších měsíců v roce a znamená začátek intenzivní práce na budování nových generací včel a sběru potravy pro celou kolonii.