Jednodruhový med nemáme,
nabízíme ale kvalitní květový a medovicový.
Květový med. Tento druh medu zlatavé barvy je zpravidla sladší než med medovicový. Obsahuje i více jednoduchých cukrů (glukóza, fruktóza), proto je vhodný pro okamžité dodání energie. Obsahuje až 0,5 % rostlinných bílkovin a téměř žádný podíl tuku. Z minerálních látek obsahuje např. draslík, vápník, hořčík. Také příjmem železa a manganu z medu lze pokrýt významnou část doporučené denní dávky těchto stopových prvků.
Medovicový med. Medovicový med obsahuje oproti květovému medu méně cukrů, zato obsahuje více rostlinných barviv a minerálních látek. Zpravidla je tmavší barvy, ostřejší chuti a pomaleji krystalizuje.
Všechny knihy zežloutnou, ale kniha přírody má každý rok nové a nádherné vydání.
H. CH. Andersen
Krystalizace
Krastalizace je přirozená vlastnost květových i medovicových medů. Zkrystalizovaný med si uchovává všechny cenné látky a vlastnosti.
Ztuhl Vám MED?
Takový med je možné rozehřát ve vodní lázni opatrně do 45°C. Pozor na přehřátí medu nad 50°C, čímž by se zničily některé hodnotné látky, jejichž ztráta by měla negativní vliv na kvalitu medu.
Pěna v medu
Bílá pěna na povrchu pod víčkem není nic jiného než vysrážené bílkoviny a částečky pylu. Náš med nefiltrujeme, (jemnou filtrací by neprošly sítem) a proto v našem medu zůstávají. Med je těžší než pyl, proto se částice pylu drží na povrchu a tvoří zde pěnu. Přítomnost pylu v medu vás nemusí nijak děsit, nejde o nic škodlivého.
Skladování
Vysoký obsah cukrů v medu působí konzervačně, přesto je nutné při skladování dodržet některá doporučení:
- Skladujeme při teplotě do 20°C
- Chráníme ho před přímým slunečním světlem.
Ve vhodných podmínkách si med udrží kvalitu několik let.